Logo Logo
Fernet Stock
  • 09.10.2018
  • Fernet Stock

Je to alkoholický, bylinný a hořký likér. Patří mezi nejoblíbenějším značkám alkoholických nápojů v ČR. Do výroby se dostal už v roce 1927. Největší tajemství se ukrývá ve složení ze 14 bylin a jeho zrání v sudech.

Obsahuje 40% alkoholu a pít ho můžeme buď vychlazený samotný, nebo jako součást pestré škály koktejlů. Asi nejznámější je Fernet s tonicem, který nazýváme Bavorák.

Historie

Vyrábí ve Stock Plzeň podle staré receptury Itala Lionella Stocka. Největší rozmach zažil fernet  v 60. letech 20. století, tehdy byl fernet velmi nedostatkové zboží a prodával se takzvaně pod pultem. Ještě větší popularity nabyl v 90. letech, to se právě stal nejprodávanější lihovinou v České republice. Pro velkou oblíbenost produktu Fernet Stock, se zrodil jeho bratr Fernet Stock Citrus. Ten se stal během chvíli druhý nejoblíbenější alkohol v Česku. V roce 2002 přišel na svět další sourozenec Fernet Stock Orange, ten však takový úspěch nesklidil. Česká značka Fernet Stock je jediný český výrobce, který se dostal do TOP 100 nejprodávanějších alkoholických nápojů na světě.

Výroba

Základním kamenem pro výrobu Fernetu je 14 bylin, které se do výrobny dovážejí ze všech koutů světa. Seznam bylin jak už to bývá zvykem je výrobním tajemstvím. Můžeme se domnívat, že některé obsažené bylinky jsou heřmánek římský, hořec, nebo zeměžluč. Byliny se nechávají vylouhovat více jak 2 měsíce v lihu, tím nám vzniká takzvaný macerát. Ten se poté míchá s dalšími ingrediencemi. Následuje uložení do dubových sudů a nechává se zrát. Recept na výrobu Fernetu Stock znají jen dva lidé z firmy.

Fernet Stock

Koupit Fernet Stock 1l 38%