Logo Logo
Absinth
  • 08.10.2018
  • Absinth

Je to silně alkoholický nápoj z bylinek. Na výrobu se používají tyto bylinky pelyněk, anýz a fenykl,  někdy také z yzop lékařský, meduňka lékařská a badyán . Jeho název Absint, nebo absinth vznikl z latinského absinthium a francouzkého absinthe, což je v překladu Pelyněk.  Klasicky má zelenou barvu, můžeme se setkat i s bezbarvým absintem. Tento hodně známí alkohol je nazýván často jako zelená víla.

VYBRAT Z NABÍDKY ABSINTHU

Druhy absintu

Dělení můžeme rozdělit na dvě skupiny, nejsou ale to oficiální skupiny. Je to absint francouzský a český. Francouzský bývá také nazýván pravým a já jsem přesvědčen, že právem.
Ve zkratce jde o velký rozdíl ve výrobě. Francouzské absinthy se vyrábějí louhováním bylin v alkoholu, pak přichází destilace a barvení. U takzvaného českého absintu se setkáváme u absence některých bylin, nedestiluje se, jen na konec procesu je filtrován.

Historie absintu

Přesný původ absintu není znám, ale na egyptském papyru z období 1550 př.n.l. najdeme zmínky o využití pelyňku. Pelyněk byl jako lék využíván i v Řecku. Tam nalezneme informace o pelyňkovém víně.
Vlastně první zmínku o absintu jako alkoholového destilátu máme z roku 1792, a to jako všelék doktora ze Švýcarska Pierra Ordinaria. Recept se poté dostal do rukou sestrám Henriodovým, které produkt prodávali jako elixír. A od sester se dostal recept k majoru Dubeid v roce 1797, který založil úplně první lihovar absintu – Dubeid Père et Fils. Roku 1805 se otevřel druhý lihovar ve Francii, v městě Pontarlier nesoucí název Maison Pernod Fils, který úspěšně prodával sůj absint až do roku 1915, kdy byl absint zakázán.

Největší oblíbenosti se absintu dostalo ve 40. letech 19. století, kdy se absint podával francouzským legionářům jakožto lék proti malárii. V 60. letech 19. století se absint stal tak oblíbeným, že páté hodině se říkalo l’heure verte (zelená hodinka). Absint, absinth se pil ve Francii, Švýcarsku, Španělsku, v USA a v čechách.

Kvůli vinařským společnostem a různým organizacím, které bojovali o prohibici byla na absint házená špína. Největší zlom byl, kdy se do podvědomí dostala zpráva, že jeden muž po požití absintu zavraždil svou rodinu a pak sebe s tím přišla vlna zákazů na výrobu absintu. (nic méně pravda byla že absint si dal ráno a pak vypil ještě spoustu alkoholu během dne)
Roku 1906 byl absint zakázán v Belgii a Brazílii. V roce 1907 byl zakázán ve Švýcarsku . Roku 1909 přišel zákaz v Nizozemí. V USA  roku 1912. Ve Francii se schválil zákaz v roce 1915 a v Německu roku 1923.

Například ve Francii kvůli zákazu na výrobu absintu začali vyrábět dnes národní nápoj pastis, který neobsahoval pelyněk.

V 90. letech 20. století firma BBH Spirits – dovozce z Británie, objevila český absint Hills. V Británii absint nebyl nikdy zakázán, díky tomu se začal český absint dovážet a získával na oblibě. Ve Francii se znovu výroba absintu rozjela roku 1999, ale s různým omezením.

Nejoblíbenější absinthy

V následující kapitole najdete nejoblíbenější absinthy v našem katalogu. Věřím, že budou chutnat i Vám.

Na 1. místě se nachází velmi oblíbený absinth Absinthe St. Antoine Žufánek 0,5l 70%

Absinthe St. Antoine Žufánek 0,5l 70%

Na 2. místě v oblíbenosti absinthů je Suicide Super Strong 0,5l 79,9%

3. medailovou pozici drží téměř 80% absinth Suicide Super Strong Cannabis 0,5l 79,9%

Suicide Super Strong Cannabis 0,5l 79,9%